Menu

Jacek Zięba

blog

10 powodów, dla których warto jeździć na nartach

Gdy miałem 11 lat pojechałem na szkolne zimowisko, które łączyło miłośników jazdy na nartach i sankach. Przynależność do tej drugiej grupy okazała się dla mnie zdecydowanie mniej atrakcyjna, od możliwości zrealizowania celu w postaci nauczenia się jazdy na nartach.

Kieszonkowe, które z nawiązką wystarczyłoby mi w przypadku ograniczenia się do sanek okazało się bardzo skąpe. Pozwoliło mi jednak na wypożyczenie sprzętu; choć o karnecie na wyciąg mogłem pomarzyć. Przez trzy dni wdrapywałem się na górę małego stoku, zjeżdżałem wywracając się po kilkanaście razy i w końcu się nauczyłem. Z roku na rok jeżdżę coraz lepiej i choć do świetnych narciarzy wiele mi brakuje, to ta forma sportu sprawia mi wiele radości i satysfakcji. Być może poniższe powody tego stanu zachęcą i Was, do zmierzenia się ze stokiem.

1. Narty pozwolą Ci polubić zimę

Zima to przez wielu nielubiana pora roku. Kojarzy nam się z grypą, ośnieżonymi ulicami i koniecznością noszenia grubych ubrań. Gdy pokochamy sporty zimowe, sytuacja ulega zmianie. Zaczynamy cieszyć się zimą, a nawet oczekiwać na jej nadejście, byle tylko móc już pojeździć na nartach.

2. Narciarstwo to sport, a sport to zdrowie

Zjeżdżając na nartach spalamy średnio ponad 500 kcal na godzinę. Nic tak nie pomaga w pozbyciu się zbędnych kilogramów w czasie zimy, podczas której staramy się skutecznie unikać biegania, basenu czy też jazdy na rowerze. Ponadto jak w przypadku każdego sportu, narciarstwo pozytywnie wpływa na wiele innych aspektów funkcjonowania naszego organizmu.

3. Narty dostarczą Ci elementu rywalizacji

Uwielbiam rywalizować ze znajomymi. Poczyniłem duże postępy w pływaniu ścigając się z kolegami, a także w matematyce, kiedy to rozwiązywałem z przyjacielem z ławki zadania na czas. Ściganie się na stoku oraz próba doskonalenia techniki daje mnóstwo satysfakcji. Poza tym słynne *ja nie dam rady?* pozwala na przekraczanie granic swojej odwagi, co akurat nie zawsze jest rozważne.

4. Na stoku możesz spędzić czas z ludźmi

Wypad na narty ze znajomymi to świetna forma spędzania czasu, którą zawsze miło wspominam. Poza tym na stoku często można spotkać ciekawych ludzi, którzy umilą nam swoją obecnością dzień spędzony w górach.

5. Narty mogą dostarczyć Ci adrenaliny

Na różnym etapie zaawansowania co innego dostarcza nam adrenaliny. Czasami jest to wysoka prędkość, innym razem wyjazd poza trasę albo zjazd na *krechę*. Jeżeli szukacie adrenaliny, narciarstwo to sport dla Was.

6. Wyjazd na narty, to obcowanie z piękną naturą

Uwielbiam góry i zjeżdżanie na nartach połączone z widokiem na ośnieżone szczyty dostarcza mi wiele radości. Gdy wyjeżdżam poza trasę, mogę poznać z bliska faunę i florę okolicy stoku. Jazda pośrodku lasu jest naprawdę świetnym przeżyciem.

7. Dołączysz do grupy narzekającej na snowboardzistów

Polacy uwielbiają narzekać. Gdy zostaniesz narciarzem, znajdziesz kolejny obiekt krytyki – snowboardzistów. Nic tak nie jednoczy w rozmowie, jak narzekanie na ich zachowanie się na stoku, „parapety” przytwierdzone do nóg i wywracanie się w kolejkach na wyciąg.

8. Opalisz się w zimie

Odbijające się od śniegu promienie słoneczne sprawiają, że na stoku bardzo szybko uda nam się opalić. Bez wizyty w solarium, możemy w zimowym czasie wyglądać, jak po powrocie z gorących zakątków świata.

9. Zacznie Cię kręcić związana z narciarstwem technologia

Rozwijająca się elektronika użytkowa i inne elementy nowoczesnej technologii dotknęły także segment sportów zimowych. Nowe rozwiązania pojawiają się przy nartach, a także wśród aplikacji do rejestracji zjazdów, czy rozmaitych dodatków pokroju GoPro.

10. Nie wydasz tylu pieniędzy, ile obecnie myślisz, że wydasz

Utarło się twierdzenie, że narty to drogi sport. Owszem, nie należy do tanich, ale wszystko można zorganizować w dosyć oszczędny sposób. Cena karnetu całodobowego to na średniej wielkości stoku około 70 zł. Do tego trzeba doliczyć wypożyczenie sprzętu w podobnej kwocie i ewentualne kwestie dojazdu. Koszty można mocno ograniczyć.