Menu

Jacek Zięba

blog

Niezwykłe nazwy ulic

Nowy Jork to miasto w pewien sposób kultowe. Czytając moją ulubioną książkę – Ojca Chrzestnego Mario Puzo – z podziwem chłonąłem opowieści o Statule Wolności, włoskich knajpkach, czy Chrysler Building. Nie zazdrościłem jednak Amerykanom jednej rzeczy – nazw ulic.

Piąta Aleja? Nuda! Uwielbiam europejskie podejście do nazywania ulic, które w wielu przypadkach nawiązują do danej osoby, czy wydarzenia. Oczywiście, że paryska Avenue des Champs-Élysées, czy gliwicka Zwycięstwa nie reprezentuje swoją nazwą kawałka historii. Pewnie, że ulice Jana Pawła II i 3 maja nie wymagają od nas poszukiwania informacji na temat tych postaci/wydarzeń. Gdy rozejrzymy się jednak po mieście, to zauważymy mnóstwo miejsc, gdzie będą widnieć obce dla nas nazwiska i daty.

Rozejrzyj się wokół. Patrz na nazwy ulic

Jesteś u wujka, który mieszka w Katowicach przy ulicy Lompy? Wyciągnij telefon, wrzuć hasło w wyszukiwarkę i poświęć kilka minut, na poczytanie o tym człowieku . Ktoś nazwał jego nazwiskiem ulicę, więc musiał mieć powód. Z całą pewnością była to osoba pozytywnie kojarzona przez okolicznych mieszkańców lub ich przodków. Nie widzimy wszak w polskich miastach ulic Bieruta, Hitlera, czy Dzierżyńskiego . W ten sposób doceniony człowiek musiał się czymś zasłużyć dla lokalnej, czy też narodowej społeczności. Dzięki czemu tego dokonał? Najprawdopodobniej posiadał cechy charakteru oraz nabył doświadczenie, które go do tego doprowadziło. Reasumując – jeśli ktoś ma swoją ulicę, to musiał być na tyle ciekawy, że warto choć dowiedzieć się, kim był.

Rozejrzyj się wokół. Spacerując po Poznaniu możesz natrafić na ulicę 28 czerwca. Weź telefon, poczytaj o Poznańskim Czerwcu i wyciągnij wnioski z historii o walce Wielkopolan z komunistycznym rządem. Chłoń wiedzę, która jest na wyciągnięcie ręki. Jeździsz rowerem po Krakowie, delektując się czystym powietrzem tego miasta i natrafiasz na ulicę Żółkiewskiego? Za tym trudnym do wymówienia przez obcokrajowców nazwiskiem stoi jeden z najwybitniejszych Polaków – jedyny dowódca w historii Europy, który zdobył Moskwę.

Sądzisz pewnie, że informacji o interesujących osobach i wydarzeniach możesz poszukać od tak, bez motywacji, takiej jak nazwy ulic. Jasne że tak! Jednak czy znajdziesz chwilę aby to zrobić?