Menu

Jacek Zięba

blog

PlayStation Experience – komentarz

Podczas wczorajszej konferencji PlayStation Experience Sony zaprezentowało trailery nowych gier. O kilku pozycjach wiedzieliśmy już jednak wcześniej – Horizon Zero Dawn było prezentowane między innymi na tegorocznym E3, NiOh ma już od jakiegoś czasu swoje demo dostępne za darmo dla graczy, a The Last Guardian trafia na sklepowe półki za dwa dni. Mam wrażenie, że PSX staje się dla Japończyków ważniejszą imprezą niż zewnętrzne targi, co jednak nie powinno nikogo dziwić. Idea targów już wkrótce odejdzie bowiem do lamusa.

Nie będę tutaj omawiał wszystkich gier ani prezentował wszystkich trailerów – skupię się wyłącznie na produkcjach, które mnie interesują. Zainteresowanych krótkim podsumowaniem odsyłam do serwisu Eurogamer, który przygotował kilka zdań komentarza dla każdej przedstawionej przez Sony pozycji.

The Last of Us: Part II

Co tu dużo pisać, The Last of Us to jedna z najlepszych gier, w jakie grałem. Fabuła pochłonęła mnie tak bardzo, że produkcję przeszedłem w dwie noce. Mam spore oczekiwania względem drugiej części, ale i obawy, bo sukces poprzednika ciężko będzie powtórzyć. Niemniej jednak cztery odsłony Uncharted pokazały, że Naughty Dog potrafi tworzyć udane kontynuacje uwielbianych przez graczy serii.

NiOh

Grałem już w demo NiOh i muszę przyznać, że było ono naprawdę ciekawe. Gra garściami czerpie od Dark Souls i Bloodborne (łudziłem się, że Sony pokaże trailer drugiej części), a że nowe produkcje od From Software utrzymane w tym klimacie nie pokazały się jeszcze na horyzoncie, to na pewno będę chciał spędzić z nią trochę czasu. Mam tylko nadzieję, że NiOh nie okaże się taką samą wydmuszką jak polskie Lords of The Fallen. Deweloperzy zapominają bowiem, że na sukces Dark Souls i Bloodborne nie złożył się tylko wysoki poziom trudności i relatywnie zaawansowana mechanika walki.

Uncharted: The Lost Legacy

Samodzielny dodatek do jednej z najlepszych gier tego roku jest na razie owiany wielką tajemnicą, choć trzeba przyznać, że trailer ma niesamowity klimat. Zwróćcie uwagę, na liczbę szczegółów pokazywanego miasta – robi wrażenie. Tym razem wcielimy się jednak nie w Drake’a, a w Chloe, której nigdy nie lubiłem. Mój optymizm jest więc umiarkowany.

Ace Combat 7

Przyznam, że nie grałem wcześniej w jakąkolwiek odsłonę tej serii, ale najnowsza produkcja cyklu Ace Combat zapowiada się obiecująco. Ciężko zrobić wciągającą grę o myśliwcach, szczególnie gdy chce się zaimplementować do niej sporo elementów symulacyjnych. Kto wie, może twórcom uda się jednak podołać wyzwaniu i przygotują dla nas coś wyjątkowego. Elementy fabularne, które widać w trailerze, chyba celują w klimaty znane z Top Gun, co jednak nie wróży w moich oczach niczego dobrego – mimo iż film lubię.

The Last Guardian

Naprawdę nie wiem, czego spodziewać się po tej grze, ale zapowiada się na naprawdę ładną i urokliwą przygodę. Długi czas produkcji sprawił jednak, że The Last Guardian nie prezentuje się dobrze pod kątem graficznym na trailerach. Mam nadzieję, że ta toporność i nieokrzesanie warstwy wizualnej nie wpłynie negatywnie na radość z rozgrywki. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, do gry usiądę już w ciągu najbliższych dni.

Horizon Zero Dawn

Mam spore obawy, że Horizon Zero Dawn będzie największym rozczarowaniem przyszłego roku. Przedstawiany na trailerach świat jest niesamowity, ale jeżeli nie będzie mu towarzyszyć świetna historia i wyraziste postaci, to na rynek trafi kolejna produkcja ze świetną rozgrywkę i beznadziejną fabułą.

Absolver

Typowa bijatyka w 3D może się udać, co pokazały mi testy For Honor od Ubisoftu (tak, ta gra ma mnóstwo elementów bijatyki). Absolver wygląda właśnie jak Tekken w trójwymiarze i jestem bardzo ciekaw tego, czy sprawdzi się jako fajna produkcja do pogrania ze znajomymi przy jednej konsoli.

Death Stranding

Drugi trailer Death Stranding Video nie został wprawdzie pokazany wczoraj na PSX, ale trafił do sieci dzień wcześniej. Na nową grę Kojimy poczekamy prawdopodobnie jeszcze sto lat, ale jak na razie mamy podstawy by sądzić, że to będzie wybitna produkcja. Trailer mrozi krew w żyłach.